ciekawostki
WarsztatTurboCiekawostkiWynalazkiDojazdPo godzinach
 

Podtytuł

Czym wytoczyć idealną kulę, sferę zewnątrzną lub wewnętrzną?
Jaki zastosować przyrząd?

prezentacja

Na te pytania odpowiadam w poniższej prezentacji.

lit.samodzielne wykonanie przyrządu do toczenia kul i sfer, nie jest skomplikowane technologicznie. Za materiał wyjściowy do wytoczenia podstawy posłużyła mi stara kryza rurowa ∅160mm z czterema otworami ∅16mm. Po roztoczeniu kryzy wcisnąłem w nią uprzednio wytoczoną piastę, w której będzie osadzone łożysko kulkowe osi obrotu imaka narzędziowego. Zamknięcie piasty stanowi gwintowany pierścień, który ustala łożysko w gnieździe. Cztery obwodowe otwory w kryzie wykorzystałem do osadzenia redukcji pod śruby imbusowe M8x1,25 stanowiące mocowanie podstawy piasty do sanek suportu poprzecznego.

(kliknij na zdjęcie obok i odśwież stronę)

Przyrzą do toczenia kul
Przyrzą do toczenia kul

lit.kolejnym elementem układanki jest obrotowy imak narzędziowy. Wytoczyłem go z żeliwa szarego i wyfrezowałem kanał w którym zostanie osadzoa podstawa noża. Prostopadle do kanału wywierciłem i nagwintowałem otwory pod śruby imbusowe M8x1,25 Trzy śruby zaciskają w kanale przesuwną podstawkę noża. Przesunięcie noża względem osi obrotu piasty wpływa na zmianę promienia zataczanego łuku. Po przeciwnej stronie walca zamocowałem gniazdo dźwigni obrotu imaka. Po wciśnięciu imaka w łożysko piasty, zostamie on zabezpieczony wkrętem kołnierzowym M30x1,5

(kliknij na zdjęcie obok i odśwież stronę)

lit.stabilnośc osadzenia piasty i równomierny rozkład nacisków podzczas procesu skrawania zapewnia łożysko wzdłużne osadzone w podtoczeniu imaka.

(kliknij na zdjęcie obok i odśwież stronę)

Przyrząd do toczenia kul
Przyrząd do toczenia kul

lit.wielkością momentu "Nm" dokręcenia wkręta kołnieżo-
wego reguluje się luz poosiowy imaka względem osadzenia w piaście (napięcie wstępne łożyska).

(kliknij na zdjęcie obok i odśwież stronę)

lit.eposób wykonania prowadnicy noża i sposób zamocowania płytki z węglików spiekanych pokazują kolejne zdjęcia. Ja zrobiłem prowadnicę i gniazdo płytki skrawającej ze zużytych trzonków noży tokarskich. Po zespawaniu dwóch części pod kątem 90° wyfrezowałem gniazdo do osadzenia płytki. Następnie wkonałem otwór gwintowany M5.

(kliknij na zdjęcie obok)

Tarcza zabierakowa na wrzecionie
Toczenie zaokręgleń

lit.efekt działania przyrządu widać na załączonym obrazku. Obróbka metalu przebiega gładko bez drgań. Nie potrzeba żadnego wysiłku przy operowaniu dźwignią obrotnicy.
Natomiast wadą tej konstrukcji jest brak możliwości wykonania obrotu o 180°, czyli nie można wytoczyć idealnej kuli z odcięciem od materiału. Uniemożliwia to konstrukcja podstawy noża i jego geometria.

(kliknij na zdjęcie obok)

lit.aby wyeliminować powyższą wadę dorobiłem dodatkowy imak nożowy z możliwością niezależnego obrotu i przesunięcia względem osi głównej na obrotnicy. Takie rozwiązanie daje możliwość wytoczenia pełnej kuli z odcięciem. Przy zataczaniu łuku krawędź skrawajaca wyprzedza pumkt zamocowania noża. W poprzedniej konstrukcji było odwrotnie.

(kliknij na zdjęcie obok i odśwież stronę)

Tarcza zabierakowa na wrzecionie
powrot do spisu treści

Poprawny CSS!